KAYSERİ İŞİNİ BİLİR İMAJI

KÖŞE YAZISI

ÖMER FARUK HAMURCU

 

Bu büyük bir sorun, artık bu sorunun komple değişmesi lazım. Şimdi Kayseri işini bilir, Kayseri yapar ya bu bir ceza değil. Evet peki ne yapmış Kayseri?.. Hayırsever insan okul yaptırmış güzel, sağlık ocağı yaptırmış oda güzel, hastane yaptırmış oda güzel, yetmemiş sosyal tesis yaptırmış Yüksel Ateş Engelsiz Çocuk Evi gibi ya tamam onu da hediye etmiş.

Peki hayırsever ne yapacak?

Hızlı Trenin Kayseri ayağını da mı yapacak?.. Oldu olacak gelin hayırseverler Erciyes Master Planına el atın mı diyecekler? Bu algıyı şöyle kırmak gerekiyor. Bütün iller teşvik alsın onda bir sıkıntı yok, ama birisi ipi göğüslemek üzere birisi daha yarışa yeni başlamış ipi göğüsleyeceği ya da yarışın ortasına geleceği şüpheli AK Parti’nin bu kadar iktidarda kalması bu kadar yıl 7 Haziran hariç tek başına iktidara gelmesi tesadüf değil. Neden biliyor musun iktidara geldiğinde diğer iktidarlar şöyle yapardı bir proje var projenin yüzde 95’i yapılmış iktidar sahibi ben bitirirsen ee herkes biliyor diğerleri yaptı yüzde doksan beşe getirmiş iktidar süresi yetmemiş onu çağırsak bir türlü, çağırmasak bir türlü. Ya siz ne yaptınız bitmiş proje ile hava mı atıyorsunuz derse diye bıraktılar sıfırdan temel atıp o fotoğraf verdi ve diğer iktidarların projelerine destek vermedi. AK Parti onu yapmadı hangisine en az yatırımla en hızlı bitecek projeleri çıkardı ortaya iktidara gelir gelmez baktı ki mesela Ankara-İstanbul karayolu nasıl bitti daha önce hatırla Boğazköprü’ye kadar bütün herkes seçimlerde hep onunla övünürdü. Boğazköprü’ye kadar çift yaptık gibi hem de hiçbir kaynak koymadan o zaman yol, su, elektrik Devlet Su işleri bir de Karayolları vardı turuncu renk, yeşil renk bir başka renk üç tane ayrı arabaları vardı üç ayrı müdürlük vardı. Erciyes Dağı’ndaki sosyal hizmetler en kıymetli yerdi. Araçlar oraya gelen kıdemli ya da kodamanı oraya götürmek için yol açardı ve bütün torpilliler orada görev yapar bir sürüde para alırlardı. Türkiye buydu, AK Parti’nin iktidara gelmesiyle ilk icraatlarından bir tanesi geçici görevle bu üç aracında Ankara yolunu bitirmesi gerektiği görevi verildi ve bitirildi.

Kayseri işini bilir evet işini bildi ve yaptı güzelde başarı elde etti ama ya otoyolu da biraz oradan geçiyoruz görüyor musun hadi birazda bu işini bilen arkadaşlar çok güzel yapmışlar gelin şu yolu da otoyola çevirelim zaten bitmiş kimse demedi ona haksızlık oluyor gerçekten yani burada ağlayalım ağlama duvarına çevirelim demiyoruz ama polyanacılıkta yapmayalım. Kayseri’nin durumu işini bilir ama işini takip edene döndü. Doğru ama şimdi yeni sistemde Kayseri’nin genel kamu kaynaklarından yeterli şekilde payını alabilmesi için adaletli bir dağılım istemesi gerekiyor. Çünkü buraya gelen her yatırım katma değer olarak geri dönüyor.

Söylemeye dilim varmıyor ama başta Doğuda, Güneydoğu’da ve Türkiye’nin birçok ilinde gidip gelirken ben Ankara’ya bir tesis vardı yıkık dökük viraneydi hala yıkık dökük virane duruyor ya bunu buraya kim yaptı okul olurdu hastane olurdu başka bir şey olurdu yani oraya nasıl gitti kararı kim verdi. Kayseri’nin ticaret kenti olmaması garip. Bunda bir sıkıntı yok o zaman buraya bir destek mi gerekir siz işinizi bilirsiniz gidin halledin tam tersi ya buraya destek gerekiyor, çünkü para çar çur edilmiyor çünkü değerlendiriliyor geri dönüyor istihdama katkı sağlıyor o bakımdan merkez olmasının hem güvenlik açısından hem de Türkiye’nin tam ortasından olmasının çok büyük bir avantajı var biliyor musun?

Kayseri daha samimi daha açık daha genlerinden gelen bir ticaret kenti olduğu için bunu başardı bunda da bir yanlışlık yok. Kayseri ticaret kenti Kayseri’de para konuşuluyor. Kahramanmaraş’a git şaşırır kalırsın para pul konuşmaz hiç kimse. Ne yapar biliyor musun şiir okur, bir bakkaldan peynir alacaksın cebinden çıkarsın beş tane şiiri vardır herkes şair Kahramanmaraş’ta.