DİLİN AFETİ GIYBET

KÖŞE YAZISI

FAHRİ TOKAY

Gıybet, bir kimsenin hoşuna gitmeyecek sözleri arkasından söylemektir. Peygamberimiz “Din kardeşini hoşlanmadığı bir şey ile anmandır.”Buyuruyor. Soran sahabe söylenen ayıp o kardeşimizde varsa, ne dersiniz? Deyince Peygamber (sav) “Eğer söylediğin şey onda varsa gıybet ettin, yoksa o zaman ona iftira ettin.” Buyurur.

Gıybet, dilin afeti olarak zikredilir. Dil ise kalbin tercümanıdır. Kalbi ve niyeti bozuk olanın dili de düzgün olmaz. Bu hususta Mevlana “Bal küpünden sirke taşmaz.” Der. Kalp ne ise dil onu söyler. Gıybet, kıskançlık, çekememezlik ve haset gibi kötü huyların tarlasında yeşerir. Hem elinden hem dilinden insanların zarar görmemesi için kişinin nefsini ıslah etmesi İslam’ın emridir. İyilik ve fazilet ise başkalarına zarar vermemektir.

İslam, huzurlu ve güven duyulan bir sosyal hayatı hedefler. Huzur ve güveni bozacak her türlü söz ve davranış yasaklanmıştır. Bu huzur ortamını bozacak tehlikelerin başında ise gıybet gelir. Gıybet büyük günahlardandır. Aynı zamanda kul hakkına tecavüzdür. Gıybet edenin tevbe etmesi yetmiyor aynı zamanda gıybet ettiği kişinin af edip onunla helalleşmesi gerekiyor.