Diline hâkim olmak

KÖŞE YAZISI

FAHRİ TOKAY

Gıybet, yanında bulunmayan kişinin kusur ve ayıplarını ortaya çıkarma gayretidir. Allah da gıybet edenin kusur ve ayıplarını ifşa edeceğini Peygamber Efendimizin hadislerinden öğreniyoruz. Hesap günün varlığına ve dehşetine inanan bir insan, o günde mahcup olmamak için diline hâkim olmak için özen gösterir. “Allah ve ahret gününe inanan ya hayır söylesin yahut sussun.” buyruluyor.

Peygamber Efendimize “Hangi Müslüman daha hayırlıdır?” diye sorulduğunda “Elinden ve dilinden insanların emniyette olduğu kimsedir” buyurdu.

“El yarası geçer, dil yarası geçmez.” Denilmiştir. Gıybet fert ve cemiyet hayatında büyük yıkımlar meydana getirmektedir. Sadi: “Biri senin yanında başkasının aleyhinde konuşuyorsa, zannetme ki başkasının yanında seni metheder. Unutma ki, sana başkasını kötülediği gibi başkasına da seni kötüler.”

Kuran-ı Kerim, müminleri kardeş ilan etmiştir. Gıybet ise kardeşlik ahengini ve güvenini dinamitleyen bir beladır. Kuranda gıybet, ölü kardeşin etini yemek olarak  vasıflandırıyor. Nasıl ki ölmüş bir kimse kendini savunamazsa, orada bulunamayan bir kişi de kendisini savunması mümkün değildir.