Gönüller samimi duruşlarla kazanılır

KÖŞE YAZISI

FAHRİ TOKAY

İnsanın içiyle dışının, özüyle sözünün bir olmasını gerektirir. Kişinin gerçek kimliğini saklamadan, hiç hesap yapmadan, kendisini olduğundan farklı gösterme çabalarına düşmeden açıkça ortaya koymasıdır.

Kişinin kendisini olduğundan farklı göstermeye çalışması, kalben yaşayıp inanmadığı halde inanıyormuş gibi davranması samimiyetten uzak ferdin kendisini kandırmasıdır. Samimiyetin insanlar üzerindeki tesiri son derece etkilidir. Gönüller samimi duruşlarla kazanılır.

Samimiyet dürüstlüktür. Özü sözü bir olmaktır. Olduğundan, bildiğinden ve inandığından başka türlü görünmemektir. Samimiyet, kişinin sorumluluğunu bilmesi, riyayı, nefsin hilebaz isteklerini devreden çıkarmasıdır.

Samimiyetin zıddı, aldatma, kandırma ve iki yüzlülüktür. Samimiyet müslümanın özünü oluşturmaktadır. Peygamber (sav) “Din, samimiyettir. Kime karşı diye sorulduğunda Allah Resulü “Allah’a, kitabına, Resulüne, müslümanların önderlerine ve bütün müslümanlara” cevabını verir.

Hayatımız boyunca yapmak isteyip de maddî ve manevî imkânsızlıklardan dolayı gerçekleştiremediğimiz pek çok arzularımız olmuştur. Bu isteklerimizde samimi olup da zaman ve imkân bakımından hayata geçirmemiz mümkün olmadıysa Allah katında zayi olmayacaktır. Bu konuda Peygamber (sav) “Müminin niyeti amelinden hayırlıdır.”  Çünkü “Allah Teâlâ sizin bedenlerinize değil, kalplerinize bakar.” Buyurmuştur.