İyiliği sayarak değil saçarak yapmalı

KÖŞE YAZISI

FAHRİ TOKAY

İnsanların birbirlerine yardım elini uzatması hayırdır.  Bu bakımdan muhtaç olan insanlara yapılan her türlü iyilik, hayırdır. Bu da ebedi hayatta karşılaşacağımız sıkıntılardan kurtulmamızın teminatıdır

Ömrümüz kısadır. Sonsuz olan ahret hayatını kazanma ortamı ve fırsatı dünya hayatında verilmiştir. Bunun en güzel yolu, müminlerin el ele, gönül gönüle olup bir binanın bir birine kenetlenmiş taşları gibi olmaları, kardeşinin sevincini kendi sevinci, onun derdini kendi derdi olarak görüp bilmesidir.

İslam büyüklerinin şu sözü bizleri gayrete getirme noktasında ne güzel söylenmiştir. “İyiliği sayarak değil saçarak yapmalı” Yani hiçbir şeyi esirgemeden ihtiyaç sahibi kimselere ulaştırmayı ifade ediyor.

Yardım duygularımızda ölçümüz, “Allah Tealanın size nasıl muamele etmek istiyorsanız, siz de kullarına öyle davranınız” olmalıdır.

İnananlar, birbirlerinin yar ve yardımcılarıdır. İnananlar topluluğu, bir vücut ahenginde varlığını sürdürmesi gerekmektedir. Vücutta bir organ rahatsız olursa vücudun diğer kısımları da aynı şekilde rahatsız olur. Kişi, bir Müslüman kardeşinin maddi ve manevi bir derdine yardım etmesi ile peygamberinin sünnetini ihya etmiş olacaktır.