Nemelazımcılık ve egoizm

KÖŞE YAZISI

FAHRİ TOKAY

Nemelazımcılık ve egoizm gibi eğilimler hasbiliğin zıddıdır. Materyalizmin ve dünyevileşmenin alametidir. Kendi menfaatlerinden başka bir şey tanımayanlar için hasbilik bir şey ifade etmez. İslam’da, nefret, kin, düşmanlık, menfaatperestlik ve bencillik yoktur. Fakat hasbilik, fahrilik ve samimiyet esastır. Hadis-i Şerifte “ Kendi nefsi için istediğini mümin kardeşi içinde istemedikçe kâmil mümin olamaz.” Buhari buyrulmaktadır.

Sözün tesirli, yapılan işlerin bereketli olması için mayasında hasbilik olmalıdır. Kuran-ı Kerim, pek çok ayetinde Müslümanları iyiliğe ve hayır işlemeye teşvik eder. “Hayır işleyiniz ki kurtuluşa eresiniz” Hac-27 Tarih boyunca Müslümanların oluşturdukları hayır müesseseleri yalnız Allah rızasını kazanmak içindir. İnsan saygısı ve sevgisi imanın mümine kazandırdığı en büyük haslettir.

Peygamber (sav) geçmiş milletlerden misaller verirdi. Bunlardan biri de konumuzla alakalıdır. Peygamber (sav) “Adamın biri bir başka beldedeki (din) kardeşini ziyaret etmek için yola çıktı. Allah Teala adamı gözetlemek için onun yolunun üzerinde bir meleği görevlendirdi. Adam meleğin yanına gelince melek: -Nereye gidiyorsun? Dedi. Adam: Şu ileriki köyde bir din kardeşim var onu ziyarete gidiyorum. Cevabını verir. Melek: -O adamdan elde etmek istediğin bir menfaatin mi var? Dedi. Adam: -Hayır yok. Ben onu sırf Allah rızası için severim. Onun için ziyaretine gidiyorum. Dedi. Bunun üzerine melek: Sen onu nasıl seviyorsan Allah da seni öyle seviyor. Ben bu müjdeyi vermek için Allah Tealanın sana gönderdiği elçiyim.” Müslim